Pierwsze projekty dotyczące wybudowania w Niwce sali katechetycznej, w której mogłaby odbywać się nauka religii, a także dla sprawowania Mszy św. dla chorych w pierwsze piątki miesiąca, sięgają roku 1991. 20 lat temu sołtys Niwki – pan Józef Bogusz wraz z panem Józefem Pszczołą, który był ofiarodawcą działki pod budowę, rozpoczęli starania o zgodę na budowę tego obiektu.
W czasie wizyty w Kurii Diecezjalnej i spotkania z Ks. Bp Józefem Gucwą zdecydowano, iż lepszym rozwiązaniem będzie budowa nie sali, lecz samodzielnej kaplicy, w której mieszkańcy Niwki mogliby gromadzić się na modlitwę.
Przedsięwzięcie to było dużym wyzwaniem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. W tym samym czasie dobiegała końca budowa kościoła w Woli Radłowskiej, a świątynię parafialną w Radłowie czekał generalny remont dachu oraz malowanie. Pomimo nawarstwienia się tych wszystkich zadań budowa kaplicy w Niwce została oficjalnie rozpoczęta. Pan Pszczoła i pan Bogusz z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem załatwiali wszelkie formalności urzędowe, a następnie wzięli w swoje ręce sprawy związane z prowadzeniem budowy.
Wydarzenia potoczyły się w szybkim tempie:
9 kwietnia 1992 – Urząd Gminy wydaje zezwolenie na budowę;
17 kwietnia 1992 – rozpoczęły się wykopy pod fundamenty;
1 września 1994 – odprawiono pierwszą Mszę św, na rozpoczęcie roku szkolnego;
6 września 1994 – Kuria Diecezjalna w Tarnowie wydała formalne pozwolenie na odprawianie Mszy i nabożeństw w kaplicy;
W związku z ogłoszeniem przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II Święta Miłosierdzia Bożego podjęto decyzję, aby kaplica w Niwce nosiła właśnie to wezwanie.
5 listopada 1994 – z Kalisza przywieziono obraz Jezu Ufam Tobie, namalowany przez artystę p. Bronisława Owczarka i umieszczono go w prezbiterium.
Budowa kaplicy została ukończona dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców Niwki, którzy sami wykonali prace budowlane i wykończeniowe, wkładając w to dzieło serce i ogrom wysiłku. Sprawny przebieg prac możliwy był dzięki hojnemu wsparciu firm, działających w Niwce, wśród których należy wymienić żwirownię Kruszgeo oraz przedsiębiorstwa państwa M.i K. Czarnigów i S. Bojdo.
Uroczyste poświęcenie kaplicy miało miejsce 6 kwietnia 1997. Aktu tego dokonał na zakończenie wizytacji kanonicznej Jego Ekscelencja Ks. Bp Józef Gucwa przy udziale licznie zgromadzonych kapłanów oraz mieszkańców Niwki.
W międzyczasie na podstawie umowy konkordatowej nauczanie religii powróciło do szkół, a naprzeciw kaplicy wybudowano nowy obiekt – budynek Szkoły Podstawowej. Grono Pedagogiczne oraz Rada Rodziców wystąpili z inicjatywą nadania szkole imienia św. siostry Faustyny Kowalskiej. W ten oto sposób dwie najważniejsze instytucje wychowawcze – Szkoła i Kościół połączyły swe starania, aby budować oświatę na fundamencie świętości i łaskę Bożą na fundamencie Bożego Miłosierdzia.
Późniejsze lata to meblowanie i wyposażanie kaplicy, rozbudowa zakrystii dla ministrantów, instalacja ogrzewania – wszystko to, aby Bogu przygotować godne mieszkanie, a ludziom – godne warunki modlitwy. Z ważniejszych prac należy wymienić również ponowne malowanie wnętrza i wykonanie ozdobnych fresków w 2011 roku.
Ten krótki zarys historii kaplicy w Niwce niech zakończą słowa modlitwy:
Jezu – niech Twa łaska stale nam towarzyszy. Miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
Opracował ks. Kanonik S. Pazdan