Słowo Proboszcza na Wielki Tydzień

 Drodzy Parafianie !

 

Od dłuższego już czasu zmagamy się z trudną sytuacją spowodowaną przez stan epidemii i zagrożenia, jakie ona niesie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.  Pamiętamy trudny okres ubiegłorocznych Świąt Wielkanocnych, gdy byliśmy praktycznie pozbawieni możliwości udziału we Mszy św. i innych nabożeństwach celebrowanych w Kościele. Wiem, że dla wielu z Was był to jednak czas jeszcze głębszego poszukiwania relacji z Panem Bogiem i gdy tylko sytuacja na to pozwoliła, tak wielu z Was szybko i z radością powróciło do normalnego uczestniczenia w życiu Kościoła – zwłaszcza do niedzielnej Eucharystii i przyjmowania Sakramentów św. Wyrażałem Wam za to i wyrażam nadal słowa uznania i wdzięczności.

Obecnie stajemy znowu w trudnej sytuacji, spowodowanej wzrostem liczby zachorowań w naszym kraju i w związku z tym z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych.  Aktualnie w naszym Kościele parafialnym może jednorazowo przebywać zaledwie 30 osób, a w Kaplicy na Niwce tylko 12 (  jedna osoba na 20 m. kw.)  Zarówno prawo państwowe jak i wydane zalecenia Konferencji Episkopatu Polski zobowiązują proboszcza Parafii do zachowania tych norm podczas nabożeństw celebrowanych w Kościele. Bardzo proszę, aby wszyscy zapoznali się również z zamieszczonym poniżej tekstem „Wskazań na Wielki Tydzień dla Diecezji Tarnowskiej” wydanym przez Biskupa Ordynariusza naszej Diecezji.

W nawiązaniu do tych wskazań pragnę poinformować, że wszystkie nabożeństwa Wielkiego Tygodnia będą celebrowane według porządku z poprzednich lat (szczegóły są podane w ogłoszeniach duszpasterskich) W Kościele zostało wyznaczonych 30 miejsc w odpowiednich odległościach i bardzo proszę, aby zajmować tylko te miejsca. Podczas wszystkich nabożeństw będzie włączone nagłośnienie zewnętrzne, będzie podawana również Komunia św. na zewnątrz Kościoła. Jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwolą, zachęcam, aby w ten sposób włączać się we wspólną modlitwę i uczestnictwo w Mszach św. Wszystkie nabożeństwa z naszego Kościoła będą także transmitowane na naszej stronie internetowej i – podobnie jak rok temu – zachęcam Was do udziału w ten sposób w liturgii Triduum Paschalnego. Bardzo proszę, by starać się rodzinnie, ze skupieniem i duchową łącznością uczestniczyć w przeżywaniu Największych Tajemnic naszej wiary. Będzie również możliwość Adoracji i osobistej modlitwy przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek do północy i w Wielką Sobotę od godz. 6.00 rano (przy zachowaniu limitu 30 osób w jednym czasie) Dziękuję już dziś Strażakom z naszej Parafii, którzy co roku pełnią uroczystą asystę przy Grobie Pańskim, że w tym roku podejmą się także dbania o to, aby w Kościele znajdowała się odpowiednia liczba osób. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę będzie miało miejsce na placu wokół Kościoła. Procesja Rezurekcyjna odbędzie się po Mszy Wigilii Paschalnej wokół Kościoła – wierni obecni na liturgii pozostaną na placu wokół chodnika, a w procesji przejdzie tylko kapłan z Najświętszym Sakramentem w towarzystwie asysty liturgicznej.

Msze św. zarówno w Niedzielę Wielkanocną jak i Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy będą celebrowane według porządku niedzielnego – tak jak dotychczas – z dodatkową Mszą św. o godz. 14.00.  Wszystkie bieżące sprawy będą podawane na stronie internetowej Parafii – zachęcam do częstego w tych dniach zaglądania na stronę i sprawdzania aktualnych informacji.  Bardzo proszę o zrozumienie sytuacji w jakiej się obecnie znajdujemy, o zrozumienie moich decyzji, które muszę podejmować jako proboszcz odpowiedzialny za sprawy  Parafii i już dziś dziękuję za przestrzeganie podawanych na ten czas zasad i przepisów, dotyczących naszego bezpieczeństwa.

 

Drodzy Parafianie !

    Ufam mocno, że także obecny czas potrafimy przejść w duchu wiary i ufnego zawierzenia siebie, swoich rodzin, naszej Parafii i Ojczyzny Bożemu Miłosierdziu i matczynej opiece Najświętszej Maryi Panny.

Życzę Wszystkim, by pomimo trudności zewnętrznych, był to czas bardzo głębokiego przeżycia spotkania z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym – naszym Odkupicielem. Zapewniam o mojej wraz z księżmi katechetami modlitwie w Waszych intencjach.

 

Z wyrazami szacunku

Ks. Janusz Maziarka, proboszcz

 

 

WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ 2021 DLA DIECEZJI TARNOWSKIEJ

 

W kontekście zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią COVID-19 przypominam
o udzielonej dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020), która nadal obowiązuje. Proszę wiernych świeckich, aby podejmując decyzję o uczestnictwie w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia wzięli pod uwagę, że może się to wiązać z pozostawaniem na zewnątrz kościoła, z powodu nałożonych limitów osób, które mogą w nim przebywać jednocześnie. Zachęcam więc do łączenia się duchowo
z tymi celebracjami za pośrednictwem różnego rodzaju transmisji. Ponadto w trosce o dobro duchowe oraz zdrowie fizyczne zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, ustanawiam następujące normy dla Diecezji Tarnowskiej:

  1. Proszę kapłanów, by w najbliższych dniach umożliwili wiernym jak najszerszy dostęp do sakramentu pokuty i pojednania, zaś wyznaczając godziny dyżurów w konfesjonale uwzględnili także godziny wieczorne, aby osoby wracające z pracy miały możliwość przystąpienia do tego sakramentu. W ogłoszeniach parafialnych i na stronie internetowej należy poinformować wiernych o godzinach dyżurów, uczulając na to, że spowiedź w sąsiednich większych parafiach może być wręcz niemożliwa ze względu na dużą liczbę penitentów.
  2. Msza Krzyżma zostanie odprawiona tradycyjnie w Wielki Czwartek w katedrze
    o godz. 9.00. Zapraszam na nią jedynie księży dziekanów, prepozytów kapituł, a także księży pracujących w Kurii oraz instytucjach diecezjalnych.
  3. Wszystkie obrzędy Triduum Paschalnego w miarę możliwości starajmy się zorganizować w sposób tradycyjny (w oparciu o wskazania Kalendarza Liturgicznego Diecezji Tarnowskiej), uwzględniając przy tym normy sanitarne oraz poniższe modyfikacje.
  4. We Mszy Wieczerzy Pańskiej, należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
  5. W Liturgii Męki Pańskiej:
    1. W modlitwie powszechnej po wezwaniu 9 należy dołączyć wezwanie wraz
      z oracją końcową, zatwierdzone dla Polski przez Kongregację Kultu Bożego
      w 2020 r.
    2. Zalecana jest pierwsza forma wniesienia Krzyża i odsłonięcie jego ramion
      w prezbiterium.
    3. Podczas Adoracji Krzyża tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują Krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon, z zachowaniem odpowiedniej odległości między uczestnikami. Należy pouczyć wiernych, by nie całowali Krzyża.
    4. Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się
      z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.
    5. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
  6. Należy pamiętać, że w Wielki Piątek Komunię św. mogą przyjąć tylko ci, którzy uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, lub chorzy w domach (nie wolno rozdawać jej nawet przy okazji nabożeństwa drogi krzyżowej). Ponieważ w tym roku przypada wtedy pierwszy piątek miesiąca, warto przypomnieć, że osoby odprawiające praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, które nie będą mogły uczestniczyć
    w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają jej
    w ten sposób i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu. Ponadto należy pamiętać, iż w Wielką Sobotę Komunię św. zanosi się tylko umierającym jako wiatyk.
  7. Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę można zorganizować na placu przykościelnym, lub w innym stosownym miejscu na zewnątrz budynku. W tym przypadku nie obowiązuje limit uczestników zgromadzenia, a jedynie przepisy dotyczące zachowania dystansu oraz zasłaniania ust i nosa. Należy przy tym zadbać
    o odpowiednie nagłośnienie, zachowanie właściwej powagi tego obrzędu i atmosferę modlitwy oraz zachęcić do nawiedzenia Grobu Pańskiego.
  8. Mając na uwadze, że obrzęd błogosławieństwa pokarmów prawdopodobnie zgromadzi wiele osób, które w okresie pandemii rozluźniły więź ze wspólnotą parafialną (zwłaszcza rodziny z dziećmi), proszę duszpasterzy o wygłoszenie wtedy krótkiej egzorty mającej wymiar ewangelizacyjny i zachęcającej do odnowienia wiary
    i praktyk religijnych.
  9. Zachęcam wszystkich do modlitwy w gronie rodzinnym, zwłaszcza przed tradycyjnym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. Pomocą w tym względzie może służyć załączony wzór modlitwy.
  10. Bardzo proszę, aby w Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy umożliwić o wyznaczonych godzinach przyjęcie Komunii św. wiernym, którzy będą łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję Mszy św. za pośrednictwem mediów.

Życząc wszystkim obfitości łask Bożych na nadchodzący czas Wielkiego Tygodnia oraz zawierzając nas wszystkich opiece Najświętszej Maryi Panny, z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

 

 

 

 

 

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI

Ks. dr hab. Robert Kantor

        KANCLERZ

 

 

Możesz również polubić…